DystroCentrumAktuality

Náhrada príjmu pre osobných asistentov, ktorých jediným príjmom je osobná asistencia

V čase mimoriadnej situácie spôsobenej šírením koronavírusu COVID-19 zostali bez príjmu mnohí osobní asistenti a asistentky. Dotýkajú sa ich obmedzenia nariadené vládou o zákaze návštev v zariadeniach sociálnych služieb, prípadne sú ich užívatelia v prísnejšom režime z dôvodu svojej ochrany pred nákazou. Inak povedané, nie z vlastného rozhodnutia nemôžu vykonávať osobnú asistenciu svojim klientom.

Najsilnejšie tento problém pociťujú predovšetkým tí osobní asistenti, pre ktorých bol príjem z osobnej asistencie hlavným a jediným zdrojom príjmom. Práve oni sa v tomto čase ocitli vo veľmi ťažkej situácii. Práca osobných asistentov nie je zamestnaním podľa Zákonníka práce, nie je to ani živnosť ani podnikanie. Z tohto dôvodu nemajú potrebné poistenie, z ktorého vyplýva nárok na OČR ani PN, či na dávku v nezamestnanosti. Z iniciatívy Komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorá promptne reagovala na podnety, ktoré dostávala od osobných asistentov a užívateľov, sa Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR rozhodlo pomôcť tejto skupine.

Čítať ďalej...

Koronavírus: Ako sa môžu chrániť tracheostomované osoby

Pýtali sme sa za našich členov na invazívnej pľúcnej ventilácii MUDr. Petra Michalku, PhD., pneumológa a anestéziológa.

OMD v SR: Viacerí naši členovia na umelej pľúcnej ventilácie (UPV) sa pýtajú, ako sa majú chrániť, či sú pre ne nejaké zvláštne ochranné filtre?
MUDr. Michalka: Na tracheostómii sa dá dať antibakteriálny filter, ktorý slúži aj ako pasívny zvlhčovač. To sa dáva aj na kanyly, keď sú pacienti na UPV. Pozor, len treba ich často meniť, keď zvlhnú, lebo potom robia prekážku v prúdení vzduchu.
 
OMD v SR: Ak by mala osoba na UPV masku (rúško) na tvári cez ústa a nos, znižuje mu táto maska ventilovanie? Reálne môže znížiť okysličovanie alebo je to len pocit sťaženého dýchania?
MUDr. Michalka: Pacient dýcha cez tracheostomický otvor a nie cez ústa a nos. Výnimkou sú pacienti, ktorí majú tracheostómiu fenestrovanú a majú horizontálne ramienko uzatvorené a dýchajú normálne cez nos a ústa. Im by rúško pomohlo.
 
OMD v SR: Špeciálne ochranné masky pre ľudí na tracheostómii nie sú?
MUDr. Michalka: Nie. Pokiaľ je pacient na dlhodobej domácej umelej pľúcnej ventilácii (DUPV), tak je chránený, lebo ventilátor má filtre. Stačí len rúška na tvár a okuliare, aby boli chránené sliznice  ako možná cesta infekcie.

OMD v SR: Ako môžu členovia zvýšiť dezinfenkciu hadice, cez ktorú ide vzduch?
MUDr. Michalka: Netreba zvlášť dezinfikovať hadice alebo meniť režim dezinfekcie a výmeny okruhov na DUPV.

Ďakujeme za odpovede.
Pýtala sa a spracovala: Mária Duračinská
Zdroj: Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR, apríl 2020

www.omdvsr.sk

Donáška potravín a preprava osôb v čase koronavírusu

COVID-19 máme na Slovensku už niekoľko týždňov a tak vyvstáva otázka, ako si zabezpečiť nákup potravín či liekov s čo najmenším rizikom nákazy.

Jedným z riešení je využitie taxislužieb, ktoré sú síce primárne určené na prepravu osôb, avšak v čase pandémie prispôsobili svoje služby. Rovnako, ako ste si donedávna vedeli objednať taxík na prepravu, si dnes môžete objednať taxi na prepravu tovaru, nákup potravín, či liekov. O podrobnostiach a podmienkach sa informujte u konkrétnej taxislužby na dispečingu.

Čítať ďalej...

Darujte online

Hľadať...

OMD v SR na Facebooku OMD v SR na youtube  English presentation of OMD in SR

Koronavírus a NSO

Staň sa Osobným asistentom

Belasý motýľ - www.belasymotyl.sk

      Časopis Ozvena 1/2020

          Osobná asistencia
         teória a prax (2015)


Naši partneri