Dystrocentrum

Požičovňa kompenzačných pomôcok

Ozvena 4/2021

V ČASE KORONAVÍRUSU POMÁHAJÚ ŠPECIALISTI NA TELEFÓNNYCH LINKÁCH

Prirodzenou súčasťou dobrovoľnej domácej karantény je obmedzenie sociálneho kontaktu. V čase náročnom, kedy blízkych priateľov a rodinu pri sebe bytostne potrebujeme.
 
Ľudia majú strach až úzkosť z epidémie, ktorá ich zneisťuje a desí. Dôkazom toho sú preťažené linky dôvery, kde je práve koronavírus hlavnou témou.
Ak sa aj vy potrebujete porozprávať o svojich problémoch alebo aj o témach bežného života, obráťte sa na psychológov a psychologičky úradu práce sociálnych vecí a rodiny a na organizácie, ktoré prevádzkujú telefónne linky.
 
Zatelefonujte a vyrozprávajte sa. Každému z nás to dobre padne. A nezabúdajte, sme tu pre vás aj my! Spolu túto situáciu zvládneme.
Zoznam kontaktov nájdete v priloženom linku https://bit.ly/2Yj3ZO6

Odporúčania World Muscle Society: COVID-19 a osoby s nervovosvalovými ochoreniami

Prinášame preklad všeobecných odporúčaní (verzia z 28. marca) aplikovateľných pre väčsinu druhov NSO. Konkrétne sú určené pre pacientov, ich opatrovateľov, neurológov, zdravotnícke zariadenia a iných špecialistov. World Muscle Society je odborná spoločnosť združujúca profesionálov z neuromuskulárnej oblasti.

Prečítať celý článok (.pdf)

 

 

WDO webinár 3: Ako sa pripraviť na potenciálnych pacientov s Duchennovou/Beckerovou svalovou dystrofiou a COVID-19?

Prinášame prepis tretieho webinára, ktorý zorganizovala Svetová organizácia Duchennovej svalovej dystrofie dňa 28. marca 2020.
 
Do webinára bol pozvaný profesor Dr. Jan Verschuuren, primár neurologického oddelenia Medicínskeho centra Univerzity v Leidene (LUMC) v Holandsku, ktorý povedal niečo o tom, čo sa robí v Holandsku a konkrétne v ich nemocnici, aby sa počas epidémie COVID-19 udržala komunita ľudí s DMD/BMD v bezpečí.
 

WDO webinár 1: COVID-19 a Duchennova/Beckerova svalová dystrofia

Prinášame preklad prvého webinára, ktorý zorganizovala Svetová organizácia Duchennovej svalovej dystrofie (WDO) dňa 14. marca 2020. 

Tento webinár bol vytvorený s cieľom sprostredkovať otázky na lekárov ohľadom vypuknutia pandémie a ako môže koronavírus ovplyvniť komunitu ľudí s Duchennovou/Beckerovou svalovou dystrofiou. Zozbierali sme často kladené otázky a následne požiadali expertov na DMD/BMD, aby nám poskytli ich odporúčania. Lekári, ktorí zodpovedali otázky: Prof. Dr. Eugenio Mercuri, Prof. Dr. Francesco Muntoni, Prof. Dr. Jonathan Finder a Prof. Dr. Nathalie Goemans.

Organizácie ľudí s NSO si môžu webinár slobodne preložiť do svojho jazyka a zdieľať materiál v čo najväčšom rozsahu. Musíte si však byť vedomí, že tu zaznejú všeobecné odporúčania a záleží najmä na momentálnej situácii vo vašej krajine. V prípade, že si nebudete niečím istí, kontaktujte svojho lekára. Pre špecifickejšie informácie ohľadom témy prejdite nižšie a prečítajte si celý prepis webinára. 

Naši partneri