DystroCentrumAktuality

Tábory snov! OMDácke leto, zažiť, musíte to!

Pre ľudí s nervovosvalovým ochorením, ktorí sa pohybujú na elektrickom, či mechanickom invalidnom vozíku, je ťažké zvládnuť podmienky v prostredí mimo svojho domova. Práve kvôli obavám z bariér netrávia leto na exotickej dovolenke v zahraničí, alebo na chate v horách, aj keď mnohí po takto prežitých prázdninách túžia.

Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR pre svojich členov už niekoľko rokov pripravuje tábory snov! Také, kde strach z prekážok neexistuje. Tábory pre malých aj veľkých, na vozíku aj bez neho. Pre takých, ktorí kontakt s ľuďmi s podobným osudom potrebujú viac, než si to vieme predstaviť. Starostlivo vyberané bezbariérové ubytovanie a špeciálne kompenzačné pomôcky pre všetkých, ktorí to potrebujú. Zvýšené postele, zdviháky, sprchovacie stoličky a osobní asistenti. To je pridaná hodnota týchto pobytov. Samozrejmosťou je zaujímavý program, na ktorý sa spomína po celý rok a k tomu príjemne prostredie v krásnej prírode.

Tlačová správa (.pdf)

Čítať ďalej...

Tlačová správa: Belasý motýľ - vyhodnotenie 19. ročníka verejnej zbierky a jej sprievodných podujatí

Belasý motýľ má za cieľ získať finančné prostriedky na sociálnu pomoc a nákup kompenzačných pomôcok pre ľudí s nervovosvalovými ochoreniami a informovať verejnosť o týchto závažných ochoreniach. Svalová dystrofia a iné nervovosvalové ochorenia postihujú svaly celého tela, spôsobuje bezvládnosť, odkázanosť na pomoc druhej osoby a rôzne pomôcky. Najťažšie formy vyžadujú dýchanie pomocou umelej ventilácie v domácom prostredí. Ochorenie má postupne sa zhoršujúci priebeh, ktorý sa nedá zastaviť a je nevyliečiteľné. Postihuje bábätká, deti aj dospelých. Motýľ je symbolom krehkosti a túžby po nezávislosti ľudí s nervovosvalovým ochorením.

Tlačová správa - Belasý motýľ - vyhodnotenie 19. ročníka verejnej zbierky a jej sprievodných podujatí (.pdf)

Nové sumy peňažných príspevkov od 1.júla

K 1. júlu 2019 boli ustanovené nové sumy životného minima Opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR č. 183/2019 Z. z. a to na:

 • 210,20 eura mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu,
 • 146,64 eura mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu,
 • 95,96 eura mesačne, ak ide
  • o zaopatrené neplnoleté dieťa
  • o nezaopatrené dieťa

Výška životného minima ovplyvňuje sumy niektorých peňažných príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

Pri opakovaných príspevkov pôjde o nasledovné mesačné zvýšenie:

 • pri PP na prepravu na 107,25 eura,
 • pri PP na kompenzáciu ZV – na diétne stravovanie I. skupina na 39,02 eura, II. Skupina na 19,51 eura, III. Skupina na 11,71 eura,
 • pri PP na kompenzáciu ZV súvisiacich s hygienou alebo s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytov. zariadenia na 19,51 eura,
 • pri PP na kompenzáciu ZV súvisiacich so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla na 35,11 eura,
 • pri PP na kompenzáciu ZV súvisiacich so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom na 46,82 eura.

Pripomíname, že od 1. júla došlo tiež k zvýšeniu odmeny za vykonávanie osobnej asistencie a peňažného príspevku za opatrovanie. Tieto príspevky však nie sú naviazané na životné minimum a ich výška sa mení nariadením Vlády SR.

 • PP na osobnú asistenciu je 4,18 eura za hodinu vykonanej asistencie
 • PP na opatrovanie - stiahnuť (.pdf)

Skratky:

 • PP - peňažné príspevky
 • ZV – zvýšené výdavky
 • FO – fyzická osoba
 • FO s ŤZP – fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím

Bežecká sezóna je v plnom prúde, môžete ju stráviť v tričku na podporu zbierky Belasý motýľ

Všetkým fanúšikom behu ponúkame bežecké tričko s nápisom Bežím pre Belasý motýľ. Bežať budete za ľudí s nervovosvalovým ochorením, ktorí bežať ani chodiť nemôžu. Niektorí nemôžu ani sami dýchať... Vybrať si môžete dámske aj pánske tričko alebo tielko vo veľkosti S, M, L. Tričko získate za príspevok v sume 15 € na účet verejnej zbierky. V prípade záujmu kontaktujte centrálu na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. alebo 0948 529 976.

Niektoré veľkosti máme už len posledné kusy, preto objednávajte rýchlo!

Výnos z verejnej zbierky Belasý motýľ sa použije na doplatky na kompenzačné pomôcky pre ľudí s nervovosvalovým ochorením.

Podporte aj Vy verejnú zbierku Belasý motýľ a za dar 15 € získajte bežecké tričko.

Ďakujeme!
vaša pomoc - naše krídla

Darujte online

Hľadať...

OMD v SR na Facebooku OMD v SR na youtube  English presentation of OMD in SR

Staň sa Osobným asistentom

Belasý motýľ - www.belasymotyl.sk

      Časopis Ozvena 2/2019

          Osobná asistencia
         teória a prax (2015)


Naši partneri