DystroCentrumAktuality

Prečítajte si novú Ozvenu!

Áno, už je tu! Nová, plná príbehov aj užitočných informácií. Ozvena č. 3/2019.

Ozvena 03/2019 (.pdf)

Pozvánka: Majstrovstvá Slovenskej republiky 2019 [Tlačová správa]

Majstrovstvá Slovenskej republiky 2019
kategórie Jednotlivci BC1, BC2, BC3, BC4, BC5 – 19. ročník
Tímy (BC1/BC2), Páry BC4, Páry BC5 – 10. ročník
12 – 13. október 2019, Športová hala prof. Rovného FTVŠ UK (Lafranconi), Nábr. arm. gen. L. Svobodu 9, Bratislava

Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov a Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR organizujú v bezbariérovom športovom komplexe na nábreží Dunaja celoslovenský turnaj v hre boccia.

Boccia je špecifický paralympijský šport vhodný pre ľudí pohybujúcich sa na mechanických alebo elektrických vozíkoch. Hráči sú do kategórií rozdelení podľa stupňa zdravotného postihnutia, typu diagnózy a možnosti hodu a úchytu loptičky.

Majstrovstvá SR sú rozdelené do dvoch dní. Prvý patrí jednotlivcom vo všetkých piatich kategóriách. V každej je 6 hráčov, ktorí sa nominovali na základe získaných bodov do rankingu z troch ligových kôl hraných v roku 2019.

Druhý deň bude patriť kategóriám Párov a Tímov.

Svoju účasť už potvrdili najlepší slovenských hráči, vrátane zlatých paralympionikov z Ria 2016 a tohtoročných majstrov Európy. Slovenskí reprezentanti sa pravidelne zúčastňujú svetových a európskych vrcholných podujatí, kde patria medzi absolútnu špičku.

Majstrovstvá SR sa konajú od roku 2001. Tieto sú už devätnástymi v rámci súťaží jednotlivcov a desiatymi v rámci súťaže párov a tímov. Rekordérmi v počte titulov sú podľa kategórií: Jakub Nagy v kategórii BC1 (11), Róbert Mezík v kategórii BC2 (4), Adam Burianek v kategórii BC3 (5) a Róbert Ďurkovič v kategórii BC4 (8). Zatiaľ jediným držiteľom majstrovského titulu v kategórii BC5 je Ľuboš Kondela.

Národný šampionát príde slávnostne otvoriť viceprimátorka Bratislavy pani Ing. Táňa Kratochvílová.

Viac

Naša organizácia bola prijatá za člena Európskej siete nezávislého života (ENIL)

V júli 2019 schválil Výbor ENIL našu žiadosť o členstvo, lebo patríme medzi lídrov v presadzovaní filozofie nezávislého života a osobnej asistencie na Slovensku a tejto téme sa venujeme nepretržite od zakotvenia peňažného príspevku na osobnú asistenciu do zákona o sociálnej pomoci v roku 1998. Členstvo sme získali v roku, v ktorom si ENIL pripomína 30. výročie svojho založenia.

Našou snahou je naďalej pracovať na zlepšení právnej úpravy osobnej asistencie. Uvedomujeme si akútnu potrebu zlepšiť postavenie osobných asistentov v systéme a zabezpečiť pre nich také nároky, aké majú aj ostatní pracujúci  (napr. nárok na PN či dovolenku). S poľutovaním sme preto prijali správu, že parlament o dva hlasy neschválil návrh zákona poslankyne Silvie Shahzad, ktorý postavenie osobných asistentov výrazne zlepšoval.

   

OMDácke leto je za nami...

Ozdravné procedúry a masáže, cvičenie s fyzioterapeutmi, tvorivé dielne, súťaže, nočná hra, bubnovačka, šachové a florbalové zápolenia, živá hudba, návšteva sokoliarov, výlety a
prechádzky či iné pútavé aktivity, to boli tábory z dielne OMD v SR.

To, čo sme sľúbili, to sme dodržali. Snažili sme sa všetko zorganizovať tak, aby boli všetci účastníci spokojní. Deťom so svalovou dystrofiou pri aktivitách a trávení voľného času
pomáhali dobrovoľníci, ktorí sa počas táborov stávajú osobnými asistentmi. Rodičia detí si oddýchli a načerpali nové sily do ďalších dní. Všetci spoločne si užili zaujímavý program, na
ktorý sa spomína po celý rok a k tomu ako bonus príjemné prostredie v krásnej prírode. 

Tlačová správa (.pdf)

Čítať ďalej...

Darujte online

Hľadať...

OMD v SR na Facebooku OMD v SR na youtube  English presentation of OMD in SR

Staň sa Osobným asistentom

Belasý motýľ - www.belasymotyl.sk

      Časopis Ozvena 3/2019

          Osobná asistencia
         teória a prax (2015)


Naši partneri