Dystrocentrum

Požičovňa kompenzačných pomôcok

Ozvena 1/2024

Na #GivingTuesday predstavujeme kampaň SOS pre ALS

Slovensko už piaty rok po sebe zaplavia dobré skutky na #GivingTuesday, svetový deň darovania a štedrosti. Najväčšia oslava dobra na svete sa tento rok koná 30. novembra 2021. OMD v SR sa pripája k celosvetovej kampani a vyzýva verejnosť k dobrovoľnému finančnému príspevku na vybavenie do požičovne pomôcok pre ľudí s ochorením amyotrofická laterálna skleróza (ALS).

Zdravotný stav ľudí s ALS, sa mimoriadne rýchlo zhoršuje. Z týždňa na týždeň strácajú mobilitu a hybnosť rúk a nôh.Prídu o schopnosť samostatne chodiť, neskôr sa pridajú ťažkosti s dýchaním a s prijímaním stravy. V takom štádiu ochorenia sú potrebné pomôcky na podporu dýchania, vykašliavania a potravu prijímajú prostredníctvom špeciálnej hadičky.

V najťažších fázach ochorenia dýchajú už len s pomocou umelej pľúcnej ventilácie a nevyhnutne potrebujú pomoc iného človeka dvadsaťštyri hodín denne. Od diagnostiky ochorenia až po úplné zhoršenie zdravotného stavu často prejde len niekoľko mesiacov.

Potreby pacienta sa veľmi rýchlo menia a systém poskytovania pomôcok na Slovensku nie je na takúto rýchlu progresiu pripravený. Naša organizácia pomáha zapožičaním potrebných pomôcok na čas, kým ju klienti potrebujú alebo kým nezískajú príspevok na svoju vlastnú pomôcku. Okrem toho poskytujeme ľuďom s ALS sociálne poradenstvo a sprevádzame ich v náročnej, novej životnej situácii.

Vďaka vašim príspevkom vybavíme požičovňu pomôcok pre ľudí s ochorením ALS ďalšími potrebnými pomôckami. Aktívne pomôžeme  pri zhoršení ich zdravotného stavu. Ušetríme im čas, energiu aj finančné prostriedky.

_____

Šíriť povedomie o ALS bolo cieľom celosvetovo známej kampane Ice Bucket Challenge. Kampaň doslova „zaliala“ svet, šírila sa ako ľadová výzva, ktorej prijatie znamenalo obliať sa vedrom ľadovej vody, video zverejniť na sociálnej sieti a poslať finančné prostriedky na účet organizácie, ktorá pomáha ľuďom s týmto ochorením. Do výzvy sa zapojili aj mnohé slovenské známe osobnosti. Viac info o kampani na Slovensku: FOKUS_ALS_Ozvena01-2020_web.pdf (omdvsr.sk)

Do požičovne potrebujeme zakúpiť:

  • 2x skladací mobilný zdvihák s príslušenstvom (3500€)
  • 2x vaňový zdvihák (460€)
  • 3x antidekubitný matrac s kompresorom (40€)
  • 5x pomôcky na uľahčenie hygieny (100€)
  • 4x rôzne druhy chodítok (190€)
  • 3x polohovateľný mechanický vozík (1800€)
  • 2x sprchovací vozík (350€)

Na vybavenie požičovne potrebujeme celkovo 15 000€

Ak sa chcete pripojiť k oslavám #GivingTuesday spolu s nami, navštívte https://bit.ly/3lkqJrA

Skutočný príbeh rodiny žijúcej s ochorením ALS

Výzva SOS pre ALS v anglickom jazyku

Naši partneri