Dystrocentrum

Požičovňa kompenzačných pomôcok

Ozvena 1/2024

Koronavírus: Ako sa môžu chrániť tracheostomované osoby

Pýtali sme sa za našich členov na invazívnej pľúcnej ventilácii MUDr. Petra Michalku, PhD., pneumológa a anestéziológa.

OMD v SR: Viacerí naši členovia na umelej pľúcnej ventilácie (UPV) sa pýtajú, ako sa majú chrániť, či sú pre ne nejaké zvláštne ochranné filtre?
MUDr. Michalka: Na tracheostómii sa dá dať antibakteriálny filter, ktorý slúži aj ako pasívny zvlhčovač. To sa dáva aj na kanyly, keď sú pacienti na UPV. Pozor, len treba ich často meniť, keď zvlhnú, lebo potom robia prekážku v prúdení vzduchu.
 
OMD v SR: Ak by mala osoba na UPV masku (rúško) na tvári cez ústa a nos, znižuje mu táto maska ventilovanie? Reálne môže znížiť okysličovanie alebo je to len pocit sťaženého dýchania?
MUDr. Michalka: Pacient dýcha cez tracheostomický otvor a nie cez ústa a nos. Výnimkou sú pacienti, ktorí majú tracheostómiu fenestrovanú a majú horizontálne ramienko uzatvorené a dýchajú normálne cez nos a ústa. Im by rúško pomohlo.
 
OMD v SR: Špeciálne ochranné masky pre ľudí na tracheostómii nie sú?
MUDr. Michalka: Nie. Pokiaľ je pacient na dlhodobej domácej umelej pľúcnej ventilácii (DUPV), tak je chránený, lebo ventilátor má filtre. Stačí len rúška na tvár a okuliare, aby boli chránené sliznice  ako možná cesta infekcie.

OMD v SR: Ako môžu členovia zvýšiť dezinfenkciu hadice, cez ktorú ide vzduch?
MUDr. Michalka: Netreba zvlášť dezinfikovať hadice alebo meniť režim dezinfekcie a výmeny okruhov na DUPV.

Ďakujeme za odpovede.
Pýtala sa a spracovala: Mária Duračinská
Zdroj: Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR, apríl 2020

www.omdvsr.sk

Naši partneri