Nervovosvalové ochorenia
- O ochorení
- Príbehy
- Duchennova | Beckerova svalová dystrofia
- Spinálna svalová atrofia
- Starostlivosť a výskum
- Projekty a konferencie
- Preklady materiálov od Dr. Scheuerbrandta
Agentúra osobnej asistencie
Belasý motýľ, o. z.
- O nás
- Kluby - Belasý motýľ, o. z.
- Chránené pracovisko
- Obhajoba práv dystrofikov
-
- Presadzujeme
- Pripomienkujeme
- Predpisy na stiahnutie
- Sociálne služby
- Kampaň Belasý motýľ
- Časopis OZVENA
- Aktivity pre členov
-
- Aktivity na rok 2024
- Aktivity na rok 2023
- Aktivity na rok 2022
- Aktivity na rok 2021
- Aktivity na rok 2020
- Aktivity na rok 2019
- Aktivity na rok 2018
- Vzdelávacie aktivity | Konferencie
- Zahraničné aktivity
- Integračné pobyty
- Podpora športu a voľný čas
Vykonávanie osobnej asistencie blízkymi rodinnými príslušníkmi počas koronavírusu
Aktualizované: 2. november 2021
Táto situácia pretrváva a možnosť vykonávania osobnej asistencie blízkymi rodinnými príslušníkmi je naďalej umožnená podľa dole uvedených podmienok.
Koronavírus negatívne ovplyvňuje aj vykonávanie osobnej asistencie. Niektorí osobní asistenti a asistentky pravdepodobne museli odcestovať domov alebo sa akútne potrebujú postarať o svojich blízkych. A preto nemôžu vykonávať osobnú asistenciu v takom rozsahu ako bežne. Mnohí užívatelia a užívateľky zostali odkázaní len na pomoc svojich rodinných príslušníkov.
Podľa zákona blízki rodinní príslušníci môžu vykonávať osobnú asistenciu len na určité úkony a v obmedzenom rozsahu hodín osobnej asistencie, najviac však 1460 hodín ročne, teda priemerne 4 hodiny denne. Rodinní príslušníci, ktorí majú podľa zákona tieto obmedzenia, sú manžel, manželka, rodičia, osoby, ktoré prevzali deti do náhradnej starostlivosti, a opatrovníci, ďalej deti, starí rodičia, vnuci, súrodenci, nevesta, zať, svokor, svokra. profesionálny náhradný rodič.
Od 27. 3. 2020 platia nové dočasné pravidlá pri výkone osobnej asistencie blízkymi rodinnými príslušníkmi. Táto možnosť sa týka aj rodičov maloletých detí, ktorí im do ich plnoletosti nemohli vykonávať asistenciu vôbec. Ak to situácia vyžaduje, môžu blízki rodinní príslušníci vykonávať všetky úkony osobnej asistencie a to najviac 10 hodín denne, samozrejme, ak má osoba so zdravotným postihnutím priznaných reálne také množstvo hodín. Ak sa hodiny osobnej asistencie vyčerpajú skôr, treba počítať s ich nedostatkom ku koncu roka.
Ak užívatelia alebo užívateľky nemajú s rodinnými príslušníkmi Zmluvu o výkone osobnej asistencie, je potrebné ju uzatvoriť. Môže byť uzatvorená len na dobu určitú – odo dňa účinnosti zákona 27. marca 2020 do ukončenia trvania núdzového stavu, mimoriadnej situácie, alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19. Blízki rodinní príslušníci, ktorí budú vykonávať osobnú asistenciu vo väčšom rozsahu než doteraz, uzatvoria s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím novú zmluvu o výkone osobnej asistencie so súčasným ukončením platnosti predchádzajúcej zmluvy alebo uzatvoria dodatok k zmluve. Takáto zmluva alebo dodatok k zmluve, môžu byť uzatvorené na obdobie začínajúce najskôr od 27. 3. 2020 do ukončenia trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19.
Táto zmena je dočasná. Po tomto období sa vracajú do platnosti pôvodné obmedzenia blízkych rodinných príslušníkov, to znamená obmedzenia rozsahu aj úkonov osobnej asistencie.
Tieto pravidlá budú trvať počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu súvisiaceho s ochorením COVID-19. Úrady práce nebudú vyhotovovať rozhodnutia o tejto zmene. Účinnosť nadobúda platnosť automaticky od prijatia novely.